معرفی اپلیکیشن / نرم افزار

GPS Tools – اپلیکیشن کاربردی برای زمین شناسان و مهندسین معدن

GPS Tools - اپلیکیشن کاربردی برای زمین شناسان و مهندسین معدن

GPS یار همیشگی مهندسان معدن و زمین شناسان

همان طور که میدانید GPS یکی از ابزارهای مهم و ضروری برای هر زمین شناس و معدنکار می باشد. این نرم افزار برای مطالعه در فیلدهای صحرائی بسیار کاربردی است، اما موضوع مهم این است که این افراد باید از دستگاه های جی پی اسی استفاده کنند که علاوه بر اینکه دقت بالایی دارند، بتوانند بدون نیاز به اینترنت در فیلدهای صحرائی موقعیت خود را پیدا کنند. ذکر این نکته مهم است که دستگاه های GPS دستی مانند GPS های شرکت گارمین اولین وسیله همراه یک مهندس اکتشاف و زمین شناس می باشد اما در بعضی زمان ها همراه بودن یک اپلیکیشن کاربردی می تواند به عنوان یک مکمل عالی عمل کند. ما در این مقاله اپلیکیشن GPS Tools را معرفی می نماییم.

انتخاب زبان آن هم به صورت فارسی

اولین امکان این اپلیکیشن GPS، انتخاب زبان است، شما میتوانید به هر زبانی که میخواهید از این اپلیکیشن استفاده کنید. بهترین قسمت آن این است که این نرم افزار را میتوانید به زبان فارسی استفاده کنید.

Picture1- GPS

بدون نیاز به اینترنت

یک زمین شناس و مهندس معدن در محل هایی فعالیت میکند که به اصطلاح عامیانه یک خط آنتن موجود نیست پس باید اپلیکیشنی را انتخاب کند که نیاز به اینترنت نداشته باشد. شما با اپلیکیشن GPS Tools میتوانید بدون نیاز به اینترنت مکان دقیق خود را پیدا کنید.

دارای کیلومتر شمار دقیق

در صفحه اول اپلیکیشن اگر با ماشین، موتور سیکلت، دوچرخه و پیاده باشید میتوانید به سه روش زیر کیلومتر شمار خود را بررسی کنید. همچنین در این بخش امکان تنظیم محدودیت سرعت میباشد تا در مواقع ضروری به شما هشدار دهد.

کیلومتر بر ساعت (km/h) =kph

مایل بر ساعت =mph

مایل دریایی بر ساعت=knot

Picture2- GPS

امکان ضبط و ویدیو گرفتن

یکی از جذاب ترین کاربردهای این اپلیکیشن این است که شما میتوانید از مسیر و صفحه آنالیز سرعت خود در هنگام استفاده از اپلیکیشن ویدیو ضبط کنید که هم برای شبکه های اجتماعی و هم برای کارفرماهای محترم فوق العاده است پس یادتون باشه حتما ضبط کنید.

Picture3-GPS

مختصات موقعیت مکانی

این اپلیکیشن در صفحه دوم خود، مختصات موقعیت مکانی شما را با دقت بالایی نشان میدهد. در این قسمت شما میتوانید موقعیت خود را در نرم افزار ذخیره کنید و حتی میتوانید از موقعیت خود عکس بگیرید و بعد از طریق اپلیکیشن های پیام رسان موجود در تلفن همراه خود مثل تلگرام و واتس اپ موقعیت مکانی خود را به اشتراک بگذارید. همچنین نقاط ثبت شده در این اپلیکیشن را می توانید در اپلیکیشن های موقعیت محور دیگری مثل Google Map استفاده نمایید.

Picture4-GPS

وضعیت آب و هوا

این اپلیکیشن میتواند وضعیت آب و هوا، میزان آلودگی های هوا و حتی پیش بینی آب و هوا را بررسی کند تا در زمان های بازدید های صحرایی، زمین شناس و مهندس معدن با خیال آسوده به کار خود ادامه دهد و به جای داشتن چندین اپلیکیشن که یکی برای ثبت اطلاعات و دیگری برای پیش بینی آب و هوا، یک اپلیکیشن کاربردی مختص زمین شناسان و مهندسین معدن داشته باشد. همچنین ساعت طلوع و غروب خورشید را به شما نشان میدهد.

Picture5-GPS

در زمان برداشت زمین شناسی GPS Tools به چند ماهواره متصل شده است؟

شما میتوانید ماهواره های متصل شده به اپلیکیشن خود را مشاهده نمایید و این موضوع در فیلدهای زمین شناسی و معدنی اهمیت بسیار بالایی دارد به دلیل اینکه در زمان برداشت نمونه های زمین شناسی میزان دقت اپلیکیشن را متوجه خواهید شد.

Picture6-GPS

از اطلاعات کدام سنسورهای گوشی هوشمند شما در GPS Tools استفاده می شود؟

از اطلاعات سنسورهای شتاب سنج، ارتفاع سنج، جاذبه زمین و میدان مغناطیسی گوشی همراه شما در این اپلیکیشن استفاده می شود (در صورت وجود سنسورها). در صفحه سنسور های اپلیکیشن، سنسور های فعال گوشی شما نمایش داده می شود تا بر اساس سنسورهای موجود در دستگاه خود میزان قابلیت های قابل استفاده در این اپلیکیشن را در زمان بررسی های فیلد زمین شناسی متوجه شوید. طبیعی است که هر چقدر این  اپلیکیشن به سنسورهای گوناگون مورد نظر خود دسترسی داشته باشد موارد ثبت شده در برداشت های زمین شناسی را با دقت بالاتری در خود ذخیره می نماید.

Picture7-GPS

زنگ هشدار GPS

بعضی مواقع در زمان بازدید های زمین شناسی به دلایل گوناگون زمین شناس و یا مهندس معدن درگیر صحبت و یا بررسی منطقه می شود. اپلیکیشن GPS Tools جهت جلوگیری از رد کردن نقاط به خصوص که در زمان مطالعات دفتری مشخص شده و نیاز به بازدید صحرایی و نمونه برداری زمین شناسی می باشد، قابلیت ورود نقاط و ایجاد زنگ هشدار GPS را در خود جای داده است. با فعال کردن این بخش میتوانید وقتی به مقصد مورد نظر نزدیک می باشد این اپلیکیشن به شما هشدار دهد تا بدون نگرانی به مقصد خود برسید.

Picture8-GPS

ردیابی گوشی تلفن همراه

با فعال کردن این بخش، در صورت گم شدن تلفن همراه با کمک Gmail خود میتوانید تلفن همراه خود را ردیابی و پیدا کنید. در فیلدهای صحرائی امکان دارد این موضوع پیش بیاید که شما تلفن همراه خود را در فیلد و یا در کمپ جا بگذارید، با فعال کردن این بخش در Gmail خود به راحتی میتوانید تلفن همراه خود را پیدا کنید. برای فعال کردن این بخش وارد Gmail خود شده و با فعال کردن قسمت ردیابی میتوانید گوشی خود را حتی در حالت خاموش پیدا کنید.

Picture9- GPS

فاصله، مساحت و میزان ارتفاع موقعیت مکانی

با کمک این اپلیکیشن میتوانید فاصله مبدا و مقصد، میزان مساحت و میزان ارتفاع از سطح دریا/ زمین را بررسی کنید. در کارهای صحرائی مهمترین مسئله برای زمین شناسان و معدن کاران این است که اولا اطلاعات میزان مسافتی که طی کرده اند و ثانیا مساحت محدوده معدنی و حتی ارتفاع آن محدوده را داشته باشند. همه این داده ها در یک اپلیکیشن در اختیار شما قرار میگیرد و همچنین با کمک این اپلیکیشن شما میتوانید داده های این بخش را در تلفن همراه خود ذخیره کنید و همیشه همراه داشته باشید.

Picture10-GPS

اجرای فایل gpx در اپلیکیشن GPS Tools

در این اپلیکیشن می توانید فایل هایی با فرمت gpx را بارگذاری نمایید تا جزییات بیشتری را از موقعیت مکانی خود در این اپلیکیشن بررسی کنید. اگر شما قبل از کارهای صحرائی فایلی با فرمت gpx از محدوده مورد نظر را در تلفن همراه ذخیره کرده باشید، در فیلد با کمک این اپلیکیشن میتوانید به راحتی آن فایل را باز کنید و بررسی های بیشتر از محدوده مورد نظر را در داخل آن فایل انجام دهید.

Picture11 -GPS

امکان شخصی سازی ظاهر اپلیکیشن GPS Tools

شما میتوانید برای زیباتر شدن اپلیکیشن خود، با کمک ابزاری که در بالای صفحه اپلیکیشن موجود می باشد، تصویر زمینه آن را تغییر دهید و یا اینکه از این تصاویر برای پس زمینه تلفن همراه خود یا صفحه قفل آن استفاده کنید. همچنین میتوانید رنگ نوار ابزار را به رنگ دلخواه خود تغییر دهید.

Picture12- GPS

فعال/غیر فعال کردن ابزارها

در قسمت بالای صفحه این اپلیکیشن شما میتوانید فقط ابزارهایی که کاربرد بیشتری دارند را انتخاب کنید و اولویت بندی کنید که کدام موارد برای شما فعال باشند تا در زمان برداشت زمین شناسی و یا بازدید از معدن فقط ابزار های کاربردی مورد استفاده شمت نمایش داده شود. در قسمت تنظیمات این اپلیکیشن شما میتوانید فرمت زمان 12 ساعته یا 24 ساعته اپلیکیشن، انتخاب نوع واحد سرعت، مساحت و حتی نوع مختصات خود را که درجه، دقیقه و ثانیه باشد و یا حتی UTM باشد را انتخاب کنید.

Picture13-GPS

نسخه اندرویدی اپلیکیشن GPS TOOLS در قسمت محصولات فروشگاه نگار به صورت رایگان موجود می باشد. اما این اپلیکیشن نسخه IOS نیز دارد که در ذیل لینک آن آورده شده است.

لینک نسخه اندرویدی اپلیکیشن GPS TOOLS در فروشگاه نگار

لینک نسخه IOS اپلیکیشن GPS TOOLS  در اپ استور 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *